Sinema

2010-Feb-11 - Saraydan Kız Kaçırma filmi

Saraydan Kız Kaçırma’ Londra’da gösterimde
“Başbakanlık Tanıtma Fonu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın desteğiyle Prodüktör Mick Csaky’nin yönetmenliğini yaptığı ve İstanbul Topkapı Sarayı Harem Dairesi’nde çekilen “Mozart in Turkey”, Londra Curzon Mayfair Sineması’nda yapılan galayla gösterime girdi.
Ünlü Avusturyalı kompozitör Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” adlı operası Türk-İngiliz ortak yapımıyla beyaz perdeye aktarıldı. İngiliz yapımcılık şirketi Antelope, BBC, İstanbul Kültür va Sanat Vakfı ve TRT ortak yapımı filmde, baş rolleri Belmonte rolünde Paul Groves, Konstanze rolünde Yelda Kodallı ile birlikte Osman tiplemesiyle Peter Rose paylaşıyor. Viyana Operası’na girmeyi başaran ilk Türk opera sanatçısı Yelda Kodallı, kısa metrajlı belgesel nitelikli bu ilk filmiyle eleştirmenlerden olumlu tepkiler aldığını ve bunun kendisini ileride yapacağı çalışmalar için cesaretlendirdiğini ifade etti. Kodallı, Büyükelçi Şule Soysal ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Melih Fereli’nin “Mozart in Türkey”de rol alması için büyük destek olduklarını da kaydederken, “En büyük isteğim ileride bir Türk operasında baş rolü oynamak” dedi. Gurbette yaşadığı için “Ben annemi isterim” isimli türküyü çok sevdiğini belirten ünlü sanatçı, filmin günümüzün kompozisyonlarının çekildiği bir sahnesinde bu şarkıyı okuduğunu da belirtti. Müziklerini The Scottish Chamber Orchestra’nın gerçekleştirdiği filmin, önümüzdeki günlerde İstanbul’da Türk izleyicilerin karşısına çıkması bekleniyor.
Filmde rol alan oyuncular ve teknik ekiple birlikte Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Özdem Sanberk, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Osman Birsen, Büyükelçi Şule Soysal’ın da katıldığı galada büyük beğeni toplayan film, Harem Dairesi ve zamanının binbir gece masallarını hatırlatan görüntüleriyle izleyenleri büyüledi. Galadan sonra elçilik rezidansında resepsiyon düzenleyen Sanberk, filme emeği geçenlere Türkiye’nin pozitif yönde reklamını yaptıkları için teşekkür etti.

Saraydan kız kaçırılacak
Avusturyalı ünlü bestekâr Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türkler’e hayranlığı dolayısıyla yaptığı “Saraydan Kız Kaçırma Operası”, Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon’da sahneye konuluyor. Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Yekta Kara, “Mozart’ın yaptığı Saraydan Kız Kaçırma Operası”nın 18. asırda Türk kültürüne duyulan büyük hayranlığın bir eseri olduğunu hatırlatarak, “Mozart bu operasında Türkler’in hoşgörüşünü, bağışlayıcılığını ve kültürünün zenginliğini aksettirir” dedi.

Kara, Demir Sigorta’nın sponsorluğunda sahneye konulan “Saraydan Kız Kaçırma Operası”nın konusunun, İstanbul’da geçtiğini ve Avrupa’da sahnelendiği 1782 yılında büyük bir ilgi gördüğünü ve bundan sonra Türkler’le ilgili bir çok operanın yapıldığını anlattı.

Orkestra Şefliği’ni Serdar Yalçın’ın yaptığı, misafir Alman Rejisör Michael Heinicke’nin sahneye koyduğu “Saraydan Kız Kaçırma”nın dekoru Selçuk Tollu’ya, kostümleri Şanda Zıpçı’ya ait. Operanın Koro Şefliği’ni Yıldız Künutku, Işık düzenini Ahmet Defne üstleniyor. Başlıca rolleri ise Gülgez Altındağ, Hüseyin Likos, Aydan Baran, Ayşe Sezerman, Özlem Soydan, Kenan Dağaşan, Cahit Şaher, Efe Kışlalı ve Aslı Ayan paylaşıyor.

:: Send to a Friend!

About Me

Sinema

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Links

Sinema

Archives

My Blog's RSS

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 56 of 91
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog