Kim Kimdir Biografiler

2010-May-11 - Raffaella Carra

Hey gidi yıllar hey...

 

Neredeyse çeyrek yüzyıl geçmiş...

 

Hiç unutmuyorum, o zamanlar tek kanallı televizyonumuzda cumartesi akşamları ekrana gelirdi. Bir İtalyan eğlence programydı ‘‘Canzonissima.’’ Sarışın, güzel vücutlu, hafif şehla bakışlıydı. Siyah-beyaz ekrana çıkar, dans eder, şarkı söyler, güler, güldürür, kendisine özgü mimikleriyle, el hareketleriyle seyircileri adeta büyüler, yabancı bir dille konuşmasına karşın zevkli dakikalar geçirtirdi. Şovları güzel, zengin, hareketliydi, buram buram Akdeniz kokardı. Türk seyircisi onu izlemeye alışmıştı.

 

Derken bir gün bomba patladı: Siyah-beyaz televizyonu olanların evine giren bu çıtı pıtı İtalyan yıldız, birkaç konser vermek için Türkiye'ye gelecekti. İşte spor servisinde oturup bu haberi okurken rahmetli Abdi İpekçi çağırdı beni, ‘‘Raffaella Carra çok gündemde. Aman onu iyi izleyelim’’ dedi. O dönemde Türkiye'ye gelen ünlüleri gazeteye getirip ziyaret ettirme modası vardı. Daha çok futbolcularla açılmıştı bu çığır. Abdi İpekçi'nin mesajı kesindi. Raffaella Carra da bu kervana katılmalıydı.

 

Carra, İstanbul'a ayak bastığı andan itibaren adeta bir tutsağım olmuştu. Her gün manşetlerdeydi. Gazetenin arabası emrindeydi. Kapalıçarşı, Topkapı, Boğaz, başbaşa yenen yemekler... Provalar, konserler. Çok iyi bir arkadaşlık doğmuştu. Raffaella sonraki yıllarda daha da şöhrete ulaştı. Arjantin'de, İspanya'da televizyon programları yaptı. Film çevirmeyi sürdürdü. Özel televizyonlarda yarışma programları hazırladı. Yine dans etti, şarkı söyledi, talk show yaptı. İtalya'nın her zaman için nabzını tuttu. Seyircisinin kalbini fethetti.

 

Üç-beş yıldır görüşmüyorduk. RAI'den davetiye geldi, ‘‘Caramba’’ adlı bir televizyon programının tanıtımı vardı... Raffaella yine aynı Raffaella'ydı: Hoşgörülü, güleç, yerinde duramayan, sevgi dolu, zeki, yetenekli. Ve tabii ki vücudu hala güzeldi. 25 yılda bir gram fazlası olmamıştı...

 

İstanbul günlerini tazeledik. Konserler sırasında tanıştığı ancak ismini hatırlayamadığı Ajda Pekkan'ı sordu. Yediği lüfer balığının tadını hiçbir balıkta bulamadığını söyledi. Uydu aracılığı ile bazı programlarının hâlâ Türkiye'de izlendiğine çocuklar gibi sevindi, yönetmeni bularak beni ‘‘Bir Türk dostu olarak’’ tanıştırdı. Sonra samimiyetle sorularıma yanıt verdi.

 

 

Hayli zaman geçti değil mi? - Daha dün gibi. ‘‘Adı ‘‘Maksim’’di galiba. Ne büyük bir gazinoydu. Yalnız ışık sorunu vardı. Galiba sen çözmüştün. Ben ise sinirliydim. Neyse, İstanbul anılarım güzeldi.

 

 

 

Raffaella Carra hiç ama hiç değişmedi. Formda, dinamik, sevecen ve hâlâ show girl'lerin kraliçesi... - Sen öyle zannet! Yıllar hepimizi yıpratıyor. Şimdi bir dans edeyim nefes nefese kalıyorum. ‘‘Lahana diyeti’’ ile formumu tutmaya çalışıyorum. Hiç de kolay olmuyor.

 

 

 

Ama sadece İtalya'da değil, İspanya'da, Arjantin'de hâlâ zirvede... - Latin ülkeleri beni seviyor. Bundan kaynaklanıyor olsa gerek.

 

 

 

Carramba adlı show programın başladı. Geçmişte canlı olarak yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü. - Carramba Ma Che Sorpresa... Yani (Aman yarabbi bu ne sürpriz) adlı programda yıllardır birbirlerini görmeyenleri, adı üzerinde bir sürprizle bir araya getiriyoruz. Örneğin 30 yıl önce Avustralya'ya veya Latin Amerika'ya göç etmiş birisini bulup İtalya'da kalan akrabalarıyla stüdyoda karşı karşıya getiriyoruz. Tabii biraz ağlama sahneleri oluyor... Akdeniz ülkelerinde bu tür nostalji, ardından buluşma seyirci çekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

BEN ASPİRİNMİŞİM - Bak bu soruyu bana bir İspanyol programında sordular. Ama ilaç olarak sordular. Ben herkese göre bir Aspirinmişim. Tabii Alka Seltzer meyve tuzu veya vitamin diyenler de oldu ama...

 

Eğer bir çiçek, bir hayvan, bir meyve olsaydın, hangileri olurdun?

 

 

 

Seyirciye Aspirin gibi geliyormuşum. Şimdi... Çok iyi hırladığım için kendimi kaplan, dişi bir kaplan olarak düşlerim. Çiçekse kırmızı gül olarak görüyorum kendimi. Ve meyve... Havva Ana'nınki gibi, favorim elma... Haydi bir tane de ben ekleyeyim. Ağaç olsaydım meşeyi benimserdim. Ha ha...

 

Senin bir de Hollywood maceran var. Macera içinde macera! Frank Sinatra'nın sana aşkı... - Bu defterleri karıştırma, o geçmişte kaldı.

 

 

 

Yani doğru... - Canım ‘‘Albay Van Ryan’’ adlı filmde başrolleri paylaştık. Frankie hangi rol arkadaşına asılmadı!

 

 

 

Ne olur biraz daha ayrıntı... - Sonra yaz değil mi? 1964 yılındaydı. Yönetmen Mark Robson beni görmüş ve beğenmiş. Frankie o zaman şöhretinin zirvesinde. Sette astığı astık kestiği kestik. Geç geliyor kimse bir şey demiyor. Saatlerce beklettiriyor. Bir ara her gün iki kez kırmızı güller gönderdi. Bir pundunu bulup beni limuzini ile otele bırakmak istedi. Kabul ettim. Şoför mahalli camını kapattı, elimi tuttu ve tam dokuz kez, ‘‘I love you’’ dedi.

 

 

 

Ee sonra... - Sonrasını karıştırma çocuk!

 

 

 

 

 

 

 

EVLAT EDİNECEĞİM - Yurt dışında seyircileri fethetmek için bir pasaporttur. Latin Amerika'da, Akdeniz'de... Müzik, dans ve sahne, birbirini tamamlar. Bir show'dur, bir tutkudur. Ve sen içindeysen gerisini mambolar, rumbalar, Macarena'lar, Comparsita'lar tamamlar.

 

Raffaella senin için müzik nedir, sahne nedir, dans nedir?

 

 

 

Yurt dışında çalışırken hiç İtalya nostaljisi yaşıyor musun? - Yoksa gelir miydim? İspanya'da ‘‘Hola Raffaella’’yı ekranlara taşırken İtalya'yı özlüyorum. Burada ‘‘Carramba’’yı sürdürürken İspanya'yı düşlüyorum.

 

 

 

Siyah-beyaz mı? Renkli mi? - Ben siyah beyazken doğdum. Ama yaşam renkli devam ediyor. Bir tür geçmişe takılmak benim ruhumu okşuyor. Bilir misin bazı geceler ‘‘Canzonissima’’nın bölümlerini izlerken gençleşirim.

 

 

 

Hayatta isteyip de yapamadığın bir şey var mı? - Tabii var. Anne olamadım... Çok istedim, olmadı. Ama yakında yeni yasayla bir evlat edineceğim.

 

 

 

Seni uydu aracılığıyla Türkiye'den izleyen hayranlarına bir mesajın var mı? - Yıllar öncesine geri gitmek isterdim... Artık sadece televizyon programı yapıyorum. Konserler mazide kaldı, ama yine Türkiye'ye gitmek isterim. Çav Türkiye!

 

 

 

 

Kabareden televizyona

 

 

Soubrette denilen türde şarkı söyleyen, dans eden, talk show yapan sahne ve televizyon sanatçısı... Ayrıca televizyon dizi filmleri ve birçok filmde rol aldı. 56 yıl önce Bologna'da doğdu. Kabareden televizyona geçti. ‘‘Canzonissima Fantastico Milleluei’’, ‘‘Ma Che sera Pronto Raffaella’’, ‘‘Buonasera Raffaella’’, ‘‘Weekend con Raffaella’’ gibi yarışma ve show programları sundu. İspanya ve Arjantin'de kendi adına haftasonu eğlence programları düzenledi. 11 kez İtalya'da, üç kez İspanya'da yılın televizyon sunucusu seçildi. 13 filmde rol aldı, bunlardan ‘‘Albay Von Ryan’’ en ünlüsü. Bu filmde rol arkadaşı Frank Sinatra ile ateşli bir aşk yaşadı. Halen İtalyan Televizyonu'nda ‘‘Carramba... Che Sorpresa’’ adlı bir programı yönetiyor.

:: Send to a Friend!

About Me

Kim Kimdir Biografiler

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

İmam şafii kimdir
Michael Moore kimdir
Hilmi Yavuz Kimdir
Pol Pot kimdir kızıl kmerler
Mehmet Akif Ersoy kimdir
Alvin Toffler kimdir?
Hasan Karadaş
Dr. Klindt
Hubert de Givenchy kimdir
İzel kimdir
Mısırlı Ahmet darbuka show
Raffaella Carra
Zheng He kimdir?
Bill Gates kimdir
Liv Tyler kimdir
Yıldız Tilbe Kimdir
Elif Karlı kimdir
Erol Evgin kimdir
Jack Nicholson Kimdir
General Franko Kimdir
Özlem Conker kimdir
Pelin Batu Kimdir
Abdullah Yüce kimdir
Seyfi Dursunoğlu kimdir
Emma Thompson Kimdir
Sevda Demirel Kimdir
Suna Pekuysal
Ayşe Özgün Kimdir
Elton John Kimdir
Suna Yıldızoğlu Kimdir
Pablo Martin Asuero
Abraham Lincoln kimdir
Deniz Akkaya Kimdir
Orhan Pamuk Kimdir
Yıldırım Gürses Kimdir
Elçibey kimdir
Vasfiye Özkoçak kimdir
Medyum Memiş Kimdir
Şemsi Denizer kimdir
Prof. Dr. Ali Fuat Başgil
Mehmet Zeki Akdağ
Cahit Zarifoğlu
Süleymanlar
Levent Kırca
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı
Ömer Öztürkmen
Aşık Ahmet İmami
Kaya Toperi
Maria Callas
Hacı Ergeş Uçkun

Links

Kim Kimdir Biografiler

Archives

My Blog's RSS
istanbul
kesmir

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 12 of 64
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog