Kim Kimdir Biografiler

2010-Apr-16 - Elif Karlı kimdir

Elif Karlı kimdir

Hayatında hiçbir şey şarkı söylemekten önemli olmamış. Zamana göre oluşturduğu repertuarıyla her makamdan her türden söylemiş. İlk söylediği şarkı ise ‘‘Lambaya Üf De’’. Bu zamana kadar dinleyicileri ailesi ve arkadaşlarıydı ama artık ‘‘Aşk Yolu’’ adlı albümüyle daha geniş bir dinleyici kitlesi olacak. Albümünün herkese hitap edecek nitelikte olduğunu söyleyen Elif Karlı, yorumculuğun ötesinde dinleyici olarak tür ayırt etmiyor. Kibariye, Mustafa Keser, Azer Bülbül, Muazzez Abacı, kısaca yorumunu beğendiği herkesi dinliyor. Bu çeşitliliğin kendi tarzını oluşturmasında etkili olduğunu söylüyor.

 

Elif Karlı, ilkokuldan mezun olduktan sonra ailesinin isteği üzerine İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi Bölümü'ne girmiş. Orta, lise, üniversite yılları konservatuvarda geçmiş. Müzisyenliğe çok fazla eğilimi olmamış, öğretmen olmak varmış aklında. On yıl kadar klasik kemençe çalmış ama çok istekli değil, ders olduğu için. Kemençeyi öğrenmesinde ailesinin Karadenizli olması da etkili olmuş. Babası kızı kemençe çalıyor diye övünürken, Elif, ‘‘Hayır laz kemençesi değil, dört telli klasik kemençe diye’’ isyan edermiş. Bir ara kanun çalmayı da deneyen Elif'in aklında hep şarkı söylemek varmış... Konservatuvardan arkadaş olduğu Ercan Saatçi'yle üç yıl önce albüm planları yapmışlar, ama hazır olmadığı düşünülerek vazgeçmişler.

 

 

Bundan yedi ay önce Elif hazır olunca da çalışmalara başlamışlar... ‘‘Aşk Yolu’’ adı verilen albümü için Elif Karlı, ‘‘Sanat müziği şarkıları da pop şarkılar da var albümde. Alt yapı pop, ama sesim onu biraz alaturkalaştırıyor. Dümdüz okuyamıyorum. Batı müziği değil, Klasik Türk Müziği Konservatuvarı'nda okuduğum için gırtlağımı oynatmam lazım. Şarkıları süslemeyi seviyorum’’ diyor. Ercan Saatçi'nin bestelerini yorumlamanın kendine uygun olduğunu söyleyen Elif, ‘‘Benim sesim ne sanat müziği, ne çok pop, arada bir şeyler yapmam lazım. Ercan'ın bestelerinde bunu çok rahat yapabiliyorum. Benim sesim şarkıları fantazi kılıyor. Benim tarzım yorumumla ilgili’’ diyor.

 

YARDIMSEVER ŞARKICI Barlarda sahneye çıkmak düzensiz bir yaşam gerektirdiği için gece çalışması yapmayacağını söyleyen Elif, sadece hayır kurumları için yardım amaçlı gecelere katılmak, darülaceze ve kimsesiz çocuklar için konserler vermek istiyor. AHA Grubu'nun ilk kadın solisti olarak altı ay bar çalışmasına katılan ancak solo çalışmak istediği için gruptan ayrılan Elif, ‘‘Kısa bir süre bar çalışması yaptım. Barlara ben de müşteri olarak gidiyorum, ama sanatçı şarkısını söylerken, masada oturanlar ya futbol ya da başka birşey tartışıyorlar. Bara müzik dinlemek için gidilmiyor. Bana yapılsa yaralanırım gibi geliyor.’’

 

 

 

İNANCI KUVVETLİ Allah inancının kuvvetli olduğunu söyleyen Elif, stüdyoya besmele çekip sağ ayağıyla giriyor. Bazı batıl inançları da olan genç şarkıcı, nazara olan inancından dolayı mavi boncuğu üzerinden eksik etmiyor. Ama büyüye inanmak istemiyor. Tüm bu inançlarına rağmen çok fazla kitap okumuyor. Gerekçesi ise gerçek yaşamı seviyor olması. Şu sıralar Kanat Güner'in ‘‘Eroin Güncesi’’ adlı yaşam öyküsünü okuyan Elif, bu kitabı gerçek hayattan alınmış olduğu için tercih etmiş. Televizyon seyretmeyi çok seven Elif, ‘‘Her şey beni ilgilendiriyor. Borsa, spor her şeyden biraz haberim olsun istiyorum’’ diyor.

 

 

:: Send to a Friend!

About Me

Kim Kimdir Biografiler

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

İmam şafii kimdir
Michael Moore kimdir
Hilmi Yavuz Kimdir
Pol Pot kimdir kızıl kmerler
Mehmet Akif Ersoy kimdir
Alvin Toffler kimdir?
Hasan Karadaş
Dr. Klindt
Hubert de Givenchy kimdir
İzel kimdir
Mısırlı Ahmet darbuka show
Raffaella Carra
Zheng He kimdir?
Bill Gates kimdir
Liv Tyler kimdir
Yıldız Tilbe Kimdir
Elif Karlı kimdir
Erol Evgin kimdir
Jack Nicholson Kimdir
General Franko Kimdir
Özlem Conker kimdir
Pelin Batu Kimdir
Abdullah Yüce kimdir
Seyfi Dursunoğlu kimdir
Emma Thompson Kimdir
Sevda Demirel Kimdir
Suna Pekuysal
Ayşe Özgün Kimdir
Elton John Kimdir
Suna Yıldızoğlu Kimdir
Pablo Martin Asuero
Abraham Lincoln kimdir
Deniz Akkaya Kimdir
Orhan Pamuk Kimdir
Yıldırım Gürses Kimdir
Elçibey kimdir
Vasfiye Özkoçak kimdir
Medyum Memiş Kimdir
Şemsi Denizer kimdir
Prof. Dr. Ali Fuat Başgil
Mehmet Zeki Akdağ
Cahit Zarifoğlu
Süleymanlar
Levent Kırca
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı
Ömer Öztürkmen
Aşık Ahmet İmami
Kaya Toperi
Maria Callas
Hacı Ergeş Uçkun

Links

Kim Kimdir Biografiler

Archives

My Blog's RSS
istanbul
kesmir

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 17 of 64
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog