İstanbul

2010-Jan-20 - Beyaz Masa

Geçen ay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı “Beyaz Masa” ekibinin davetlisiydim. “Beyaz Masa” belediye çalışmaları hakkında bilgi veren, yeni tesisleri yerinde gösteren, yapılanlar yanında yapılacakları da anlatan güleryüzlü-medenî bir ekip. Geçen ay, ben de Belediye’nin üç önemli çalışmasından böylece haberdar oldum: Önce gördüm ki Devlet-i âliyye’den kalan bâzı muhteşem saraylar, köşkler, konaklar artık Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufuna geçmiş. Belediye de, o padişah bakışlı sarayları, o sultan duruşlu köşkleri, halkın hizmetine açmış. Ferah, temiz, aydınlık ve sessiz köşklerde, saraylarda, artık ailece oturmak ve huzur içinde yemek-içmek, dinlenmek mümkün. Belediye, üzerine aldığı bu yeni hizmette, doğrusu çok başarılı. Yemekler leziz, servisler kusursuz, fiyatlar pek fazla değil!
Eski köşklerden, saraylardan sonra İSKİ’nin İkitelli bölgesindeki yeni tesislerini gördüm: Fatih Sultan Mehmet Su Arıtma Tesisleri’ni gezdim. Galiba iki yıl önce, yine bu sütunda İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu hakkında bir makale yazmıştım: Bir Destan Adam! Veysel Eroğlu, medenî münasebetler açısından içine kapalı, sessiz, dilsiz bir adam. Ama İstanbul’a hizmette büyük destanlar yazan çok başarılı bir genel müdür! Gerici CHP’nin veya çağımızın yüzlerce yıl arkasında kalan zavallı solcuların, adeta bir montofon ineği gibi sağıp durdukları, itibardan düşürdükleri dünkü hantal İSKİ’ye, dinamik ve modern bir yüz kazandıran Veysel Eroğlu’dur! Ve kim ne derse desin, 9.5 milyon nüfuslu İstanbul bugün O’nun ve ekip arkadaşlarının ciddi çalışmaları sayesinde su ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. İSKİ, yeni barajları, su tesisleri ve iş merkezleriyle, İstanbul içinde, başka bir şehir gibi.
“Beyaz Masa” ekibinin anlattığına göre, bugüne kadar altmışbin kişi Belediye tesislerine davet edilmiş. Yapılan çalışmalar hakkında onlara bilgi verilmiş. Belediye Başkanımız Ali Müfit Gürtuna’yı ve arkadaşlarını bu medenî davranışları dolayısıyla tebrik ederim.
Geçen ayki dâvette, ben de hüzünle öğrendim ki, bazı bakanlar ve başbakanlar, kendi siyasî hesapları yüzünden İstanbul halkına zulmetmişler; zulmediyorlar. Bu büyük zulüm, sadece İstanbul halkına değil; bir bakıma bütün milletimize reva görülen bir zulüm! Bu büyük haksızlıktan, geçen aya kadar, doğrusu bilgim yoktu.
Şimdi çok haklı olarak soracaksınız: Bu büyük zulüm nedir? diyeceksiniz. Beyaz Masa’dan öğrendiklerimi size de arz edeyim:
İstanbul, 9.5 milyon nüfuslu bir şehir. Otomobil sayısı iki milyona çok yakın. Bu sayı, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. 1973-1994 yılları arasında İstanbul’daki araç sayısı yüzde binyediyüz arttığı halde yollarımızın uzunluğunda ve genişliğinde bir değişiklik olmadı. 2010 yılında araç sayısı daha çok artacak ve mesela bugün, otomobille bir saatte gidilen bir yere, 2010 yılında, ancak 2.5 saatte ulaşılacaktır. Yani İstanbul, trafik bakımından cin çarpmış bir çirkinliğin, bir büyük çilenin içine yuvarlanacaktır. İstanbul’u bu cehennem azabından kurtarmanın tek yolu, ulaşımda tekerli sistemden raylı sisteme geçmekle mümkün olacaktır. Batı dünyası, büyük şehirlerinde bu çalışmaya elli yıl önce başladı. İşte şu rakamlar, sizin de yüreğinizi yakacaktır:
Londra 11 milyon nüfusludur, 376 km.lik bir metrosu vardır.
Moskova 9 milyon nüfusludur, 262 km’lik bir metrosu vardır.
Paris 12 milyon nüfusludur, 211 km’lik bir metrosu vardır.
Münih 2.5 milyon nüfusludur, 150 km’lik bir metrosu vardır.
İstanbul 9.5 milyon nüfusludur, 8.2 km’lik bir metrosu vardır.
Medeni ülkelerde 1 milyon nüfusa, 75 km’lik bir metro veya raylı sistem düşmektedir. İstanbul’da ise 1 milyon kişi için sadece 4 km’lik bir raylı sistem ulaşıma açılabilmiştir.
İstanbul’da ulaşımda çektiğimiz büyük sıkıntılar bir yana; bir de iki milyon arabanın egzoz gazlarından saçılan kanserojen maddelerin doğuracağı felaketlerle burun burunayız.
Yapılan araştırmalara göre, özel araçlar, İstanbul yollarının % 95’ini istila ediyor. Yolcuların ise sadece % 15’ini taşıyor.
İstanbul nüfusu 2010 yılında 15 milyona ulaşacak. Bu nüfusun 10 milyonu Avrupa yakasında, 5 milyonu Anadolu yakasında oturacak. Bugün bin kişiye düşen araç sayısı 71 iken 2010 yılında 170 olacak. Peki ya trafik keşmekeşi nasıl halledilecek?
İşte bu çok önemli mes’eleye hükümetlerin hiç aldırdığı yok? Niçin? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fazilet Partisi’nin elinde bulunduğu için! Peki nerede kaldı bizim Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılığmız? Nerede kaldı demokrasi türkülerimiz? Nerede kaldı birlik-beraberlik şarkılarımız?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1992 yılında Taksim 4. Levent arasında güzel bir metro çalışmasına başlamış. İki senede bitirilmesi gereken bir iş, 2000 yılına kadar ağır aksak devam etmiş. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi bu metro çalışması için tam 490 milyon dolarlık harcama yapmış. Daha 63 milyon dolara ihtiyacı var.
Taksim-4. Levent metrosunun zamanında bitirilmemesi yüzünden devletimizin yıllık kaybı beşyüz milyon dolardır.
Bu kayıtsızlığın, bu gafletin izahını hiçbir iz’an yapamaz. Atatürk düşmanlarını biraz da bu hayırlı çalışmalara sahip çıkmayanlar arasında aramak lâzım.
Ben kat’iyyen Fazilet Partili değilim. Ama görüldüğü gibi Veysel Eroğlu’nun, Tayyib Erdoğan’ın, Ali Müfit Gürtuna’nın İstanbul halkına yaptıkları güzel hizmetleri alkışlamayı bir insanlık-vatandaşlık borcu biliyorum. Milletimize zulmedenler abat olamamışlardır. Ama berbat oldukları çok görülmüştür.

:: Send to a Friend!

About Me

İstanbul

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

Cezayir sokağı Fransız sokağı oldu
İstanbuldan Marmaraya akan atık su miktarı
Boğaziçi mehtabı
Geçmişten geleceğe İstanbul
Kapalıçarşıda dükkan fiyatları
Fatih Camii hakkında bilgi
Eski İstanbul mahalleleri
Gar gazinosu yenikapı
Laleli nostaljisi
Kadıköy Çarşısı
İstanbulda sağlık
Eyüp Sultan Meydanı
Beyoğlu gezisi
İstanbul Sanat Müzesi Vakfı
Marmara Denizi balıkları
İstanbul’un jeofizik haritası
Bosphorus
İstanbuldaki Çiçekçiler
Polonezköy otelleri ve su sıkıntısı
Miniaturk İstanbul hakkında bilgi nasıl gidilir Miniaturk adres
Yahya Efendi Dergahı İstanbul
İstanbullu sahabeler
İstanbul trafiğine pratik çözümler
İstanbul’a hizmet ibadettir.
istanbullu olmak
İstanbul'da su durumu
İstanbul tarihi ve kültürel değerleri
Belgelere göre Fatihin İstanbulu
İstanbul dergileri
İstanbul geceleri
Kültür A.Ş
İstanbulda Hayat
İstanbul'u sevmek
İstanbul’un işgali
İstanbul’a aşık olmak
Büyüyen İstanbul
Beyaz Masa
İstanbul'da Mezar Yeri
İstanbul düşmanları
İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları
İstanbul Manzaraları
İstanbul’da yerleşim problemi
İstanbul`un Emniyeti
İstanbul’un kurtuluşu
İstanbul bahçeleri
İstanbuldaki büyük depremler
İstanbul evleri
İstanbulda yaşlılık
İstanbul nasıl kurtulur
Surlar içindeki İstanbul

Links

İstanbul

Archives

My Blog's RSS

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 37 of 51
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog