İstanbul

2010-Jan-20 - İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları

İstanbul Ticaret Odası, “İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları” konulu bir araştırma yaptırmış. Ne derece sağlıklı olduğu tartışma konusu olan bu araştırma sonuçlarına göre; İstanbul’da yaşayan vatandaşların yüzde yetmişyedisi dışardan gelmiş. Yüzde yirmibeşinin yaşadığı şehir hakkında fikri yokmuş!
Araştırma üzerine konuşan İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, İstanbul’un sahipsiz olduğunu söyleyerek görüşlerini şöyle açıklıyor: “Türkiye’nin vitrini olan İstanbul’a politikacılar sahip çıkmıyor. Siyasiler İstanbul’dan nasıl yararlanabiliriz düşüncesiyle çalışıyorlar. Siyasiler yağmalıyor, vatandaş yağmalıyor. İstanbul’u işletmiyor, tüketiyoruz.”
Siyasilerin İstanbul’a sahip çıkmadığı, bu güzelim şehrin maddeten ve manen yağmalandığı görüşüne katılıyorum. Ancak, şehre, içinde yaşayanların sahip çıkmayışlarının gözle görünür biçimde asıl sorun olduğunu düşünüyorum. Birinci sınıf bir devlete, birinci sınıf bir şehre sahip olmak için birinci sınıf vatandaş sorumluluğu taşımak gerektiğine inanıyorum.
Aslında İstanbul’un halini anlamak için araştırma yaptırmağa bile gerek yok. Hal-i pür melali ortada. Bir mega-köy... Altta kalanın canı çıksın diyenlerin hora teptiği, talancıların at koşturduğu, zayıfların, kendi halindelerin yalnızların ve yaşlıların korku ve endişe içinde kendi kabına çekildikleri bir cangıl. Kimsenin kimseye sevgisi, saygısı, tahammülü olmadığı bir cangıl...
Oysa, şair Nedim’in meşhur İstanbul Kasidesi’nde her taşını Acem mülkünü feda edecek kadar değerli bulduğu, Yahya Kemal’in, “Aziz” sıfatıyla kutsadığı güzelim İstanbul bu durumda mı olmalıydı? Pis, bakımsız, yeşil alansız, estetikten yoksun beton yığınlarıyla dolu, asfaltları delik deşik, kaldırımları nispetsiz, Boğaz’ı kirli, Haliç’i tortulu, yamaçları eciş bücüş, çirkin görünümlü kondularla dolu...
“İstanbul’un taşı toprağı altın” diyerek heybesini kaptığı gibi İstanbul’a gelen vatandaş, şehri yaşamıyor; tüketiyor. Ne demektir yaşadığı şehir hakkında fikir sahibi olmamak? Tükenişine karşı sorumsuz olmaktır, isteyen istediğini yapsın aldırmazlığıdır; bir bakıma bu tükenişe iştiraktir.
Bu tükenişin ve yağmalanışın son demlerinde ne yapmalı?
Tahammülünü yitirenler selameti başka yerlere göç etmekte buluyorlar. Ama bırakıp kaçmak çözüm mü? Bu şehri gerçekten seviyorsak onun için mücadele etmemiz gerekmez mi?
Bence önce kişilerde şehirlilik bilincini uyandırmalı. Yeşil alanları tahribin, plansız yapılanmanın, gecekondulaşmanın önüne geçmeli. Vatandaşa, yeryüzünün bu en anlamlı, en güzel şehrini sevmek öğretilmeli. Sevmenin sorumluluk duymak olduğunu, sorumluluk duymanın da fikir sahibi olmak için gayret göstermekle gerçekleşeceğini beyinlere ve vicdanlara kazımalı. Bunu gerçekleştirebilmek için ilkin medya destekli “İstanbul’u sevmek” kampanyası başlatılmalı.
Bu kampanya şarkılarla, türkülerle, her türlü sanat etkinlikleriyle renklendirilmeli. Belediye ile vatandaş sürekli bir iş birliği içinde bu şehirde yaşamayı kolaylaştıracak ve anlamlı kılacak projeler üretmeli.
Daha pek çok öneriler sıralanabilir. Ama malum, gönlümüz geniş ama yerimiz dar... Bir başka İstanbul yazısında buluşmak üzere...

:: Send to a Friend!

About Me

İstanbul

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

Cezayir sokağı Fransız sokağı oldu
İstanbuldan Marmaraya akan atık su miktarı
Boğaziçi mehtabı
Geçmişten geleceğe İstanbul
Kapalıçarşıda dükkan fiyatları
Fatih Camii hakkında bilgi
Eski İstanbul mahalleleri
Gar gazinosu yenikapı
Laleli nostaljisi
Kadıköy Çarşısı
İstanbulda sağlık
Eyüp Sultan Meydanı
Beyoğlu gezisi
İstanbul Sanat Müzesi Vakfı
Marmara Denizi balıkları
İstanbul’un jeofizik haritası
Bosphorus
İstanbuldaki Çiçekçiler
Polonezköy otelleri ve su sıkıntısı
Miniaturk İstanbul hakkında bilgi nasıl gidilir Miniaturk adres
Yahya Efendi Dergahı İstanbul
İstanbullu sahabeler
İstanbul trafiğine pratik çözümler
İstanbul’a hizmet ibadettir.
istanbullu olmak
İstanbul'da su durumu
İstanbul tarihi ve kültürel değerleri
Belgelere göre Fatihin İstanbulu
İstanbul dergileri
İstanbul geceleri
Kültür A.Ş
İstanbulda Hayat
İstanbul'u sevmek
İstanbul’un işgali
İstanbul’a aşık olmak
Büyüyen İstanbul
Beyaz Masa
İstanbul'da Mezar Yeri
İstanbul düşmanları
İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları
İstanbul Manzaraları
İstanbul’da yerleşim problemi
İstanbul`un Emniyeti
İstanbul’un kurtuluşu
İstanbul bahçeleri
İstanbuldaki büyük depremler
İstanbul evleri
İstanbulda yaşlılık
İstanbul nasıl kurtulur
Surlar içindeki İstanbul

Links

İstanbul

Archives

My Blog's RSS

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 40 of 51
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog