İstanbul

2010-Apr-25 - Gar gazinosu yenikapı

Gar gazinosu yenikapıProgram erkenden başlıyor, erkenden de bitiyor. Önce ordövr servisi başlıyor. Bu arada ilk dansöz sahneye çıkıyor. Sarı saçlı zayıfça bir kız. Yemekle meşgul olduklarından müşterilerin ilgileri biraz az oluyor. Sonra folklör ekibi çıkıyor. Kızlar ve oğlanlar Anadolumuzun danslarından pek güzel örnekler veriyorlar vermesine de yüzlerinde bir ciddiyet bir ciddiyet. Neyse ki tekrar bir dansöz çıkıyor. Ortam giderek ısınıyor. Yemekler yeniyor, içkiler yudumlanıyor... Kumral güzeli dansözden sonra tekrar folklor çıkıyor. Bu sefer çayda çıra. Eh onların da neşesi yerine gelmiş biraz. Derken sonuncu dansöz çıkıyor. Elinde baston, dansözden çok bando başlarındaki majörlere benziyor. Bastonu bir çeviriyor, bir çeviriyor. Sonra da acayip güzel göbek atmaya başlıyor. Ancak kız esasen Ukraynalı. Şimdi T.C. pasaportu taşıyor ama eskiden ciddi bir dansçı olduğu her halinden belli.

 

Kafkas oyunu

 

Kafkas oynayan çocukların bıçak atma gösterileri ise en çok Rus müşterileri eğlendiriyor. Yere birini yatırıp göbeğinin üstüne otuz santime otuz bir tahta parçası koyup bıçakları ona saplıyorlar. Sonra bir Almanı tutup sahneye çıkartıyorlar. Onu da bir güzel yatırıyorlar yere, ama bu sefer üstüne koydukları tahta parçası ‘beşe beş’. Üstelik en nazik yerinin üstüne. Bıçaklar saplandı saplanacak derken şaka olduğu ortaya çıkıyor. Sonuç: Herkes eğleniyor. Ama en çok Ruslar eğleniyor.

 

Ve karşınızda Çetin Alp

 

Ve en can alıcı an... Küçük bir ara sonrası trompetler çalıyor ve sahneye Çetin Alp çıkıyor. Gelir gelmez ‘‘O sole Mio’’ attırıyor bir tane. Büyük alkış alıyor. Sonra sırayla İngilizce, Frasızca, Almanca, Rusca, Arapça olmak üzere gelen müşteri profiline göre hoşgeldiniz diyor.

 

Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki ‘‘Opera’’ talihsizliğinden sonra pek ortalarda görünmeyen Çetin Alp, gür sesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Son derece enerjik, dinamik ve de otoriter bir şekilde şovunu yapıyor. Kalinka'yı söylerken Rus müşterilerin sahneye çıkıp dans etmesini istiyor. Nedense pek nazlanıyorlar. Gür sesiyle ‘‘Höri ap, höri ap’’ dediyse de ikna edemiyor o gece Rusları. Olsun. Çetin Alp'in repertuvarında her dilden şarkı ve komut var. Sıra Fransızca şarkılara gelince ‘‘kol kola girin’’ diyor. Herkes harfiyen uyuyor. Kol kola giriliyor ve sağa sola sallanılıyor. O bitiyor Almanca şarkı geliyor. O bitiyor İngilizce şarkı geliyor. Hepsinde nakarat bölümleri topluca söyleniyor. Katılmayan masalar mikrofon tutularak harekete geçiriliyor. Sıra peçete komutuna geliyor. Peçeteler ellere alınacak ve havada sallanacak! Buna da harfiyen uyuluyor ve hep beraber ‘‘Oynama Şıkıdım Şıkıdım’’ söyleniyor. Sonra hep beraber sahneye çıkılıyor ve dans ediliyor. Amanin! Bir eğleniliyor, bir eğleniliyor. Bu arada saatler bir bakıyoruz 11 buçuk edilmiş. Gözler uykudan hafif kaymaya, esnemeler artamaya başlıyor. Eh sabahtan akşama kadar o müze benim, bu cami senin tırım tırım gezen bir turist içinde bu kadar törkiş nayt yeter de artar. Topluca çıkılıyor, otobüslere biniliyor ve tumba yatak.

 

30 Ağustos'ta 34 yaşında

 

İstanbul Yenikapı'daki Gar Gazinosu 30 Ağustos'ta 34. yılına girecek. Bir zamanların en meşhur gazinolarından biri olan Gar Gazinosu'nda geçmişte Zeki Müren'inden Ajda Pekkan'ına, Sevim Tuna'sından Barış Manço'suna kadar birbirinden ünlü şarkıcılar sahne alır, masalar her gece dolar, en havalısından, en ‘‘baba’’lısından geceler yaşanırdı. 1977 yılında bir kış sezonunda giyim fuarına dönüştürüldüyse de gazino gazinoluğunu 1985 yılına kadar koruyor.

 

Ancak 80'li yıllarda başlayan ekonomik sıkıntı gazinoları da vurunca 1985 yılında Gar Gazinosu kimlik değiştirdi. Gazinoların hep beraber çökmesi devresinde Gar Gazinosu kapanmak yerine programını ve müşterisini değiştirerek bugüne kadar ayakta kalmayı başardı. 14 yıldır Gar Gazinosu oryantali, folklor ekibiyle tamamen turistlere yönelik bir program sunuyor.

:: Send to a Friend!

About Me

İstanbul

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

Cezayir sokağı Fransız sokağı oldu
İstanbuldan Marmaraya akan atık su miktarı
Boğaziçi mehtabı
Geçmişten geleceğe İstanbul
Kapalıçarşıda dükkan fiyatları
Fatih Camii hakkında bilgi
Eski İstanbul mahalleleri
Gar gazinosu yenikapı
Laleli nostaljisi
Kadıköy Çarşısı
İstanbulda sağlık
Eyüp Sultan Meydanı
Beyoğlu gezisi
İstanbul Sanat Müzesi Vakfı
Marmara Denizi balıkları
İstanbul’un jeofizik haritası
Bosphorus
İstanbuldaki Çiçekçiler
Polonezköy otelleri ve su sıkıntısı
Miniaturk İstanbul hakkında bilgi nasıl gidilir Miniaturk adres
Yahya Efendi Dergahı İstanbul
İstanbullu sahabeler
İstanbul trafiğine pratik çözümler
İstanbul’a hizmet ibadettir.
istanbullu olmak
İstanbul'da su durumu
İstanbul tarihi ve kültürel değerleri
Belgelere göre Fatihin İstanbulu
İstanbul dergileri
İstanbul geceleri
Kültür A.Ş
İstanbulda Hayat
İstanbul'u sevmek
İstanbul’un işgali
İstanbul’a aşık olmak
Büyüyen İstanbul
Beyaz Masa
İstanbul'da Mezar Yeri
İstanbul düşmanları
İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları
İstanbul Manzaraları
İstanbul’da yerleşim problemi
İstanbul`un Emniyeti
İstanbul’un kurtuluşu
İstanbul bahçeleri
İstanbuldaki büyük depremler
İstanbul evleri
İstanbulda yaşlılık
İstanbul nasıl kurtulur
Surlar içindeki İstanbul

Links

İstanbul

Archives

My Blog's RSS

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 8 of 51
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog