Hayata Dair Sözler

2010-Feb-7 - Anthony Quinn Filmleri

Posted By Efsaneler

Bugün “Yaşayan Efsaneler” adlı yazı dizimizin 4. bölümünde iki Hollywood ünlüsünü tanıtmaya çalışacağız. Birincisi, 40 küsur yıl birçok rolü başarı ile canlandırmış, kızıl saçlı güzel Maureen O’Hara, diğeri figüran olarak başladığı sinemada 50 yılı aşkın boy gösteren ve birçok filminde birlikte oynadığı ustaları bile ikinci plana atan Meksika asıllı büyük usta Anthony Quinn.
Maureen O’Hara (1920- ): Kızıl saçlı İrlanda kökenli Amerikan oyuncu, özellikle John Ford’un filmlerinde öfkesi burnunda ateşli kadınları canlandırdı, John Wayne ile unutulmaz bir çift oluşturdu. Son yıllarda karakter rolleri alıyor. 1938’den başlayarak, İrlandalı Molly, Notr Dam’ın Kamburu, 40’larda Boşanmanın Bedeli, (ikinci çevirim), Vadim O Kadar Yeşildi ki, Siyah Kuğu, Bu Toprak Benimdir, Bir Kadının Sırrı, 50’lerde Bingazi Korsanları-Tripoli, Aslanlar Diyarı, Kadın Satılmaz, Afrika Ateşler İçinde, Unutulmaz Hatıralar, Lady Godiava, Lisbon, Kader Böyle İstedi/Kartallar, Havana’daki Casus, 60’larda Aile Tuzağı, Sevimli Aile, Altın Adam, Köşkteki Mücadele, Örnek Mücadele, 70’lerde Kin Tuzağı, Al Midilli...
Anthony Quinn (1915- ): Meksika kökenli Amerikalı oyuncu, önceleri filmlerde ikincil karakterleri (ve genelde kötü adamları) oynadı, neden sonra üne kavuştu ve sinemanın gelmiş-geçmiş en büyük oyuncularından biri sayıldı. Özellikle son yıllarda kendi kendini tekrarlıyor ve önemsiz filmlerde de oynuyor. 1979’da Türkiye’ye de gelen sanatçının, ülkemizde de çok popüler olduğu söylenebilir. 30’ların ikinci yarısında Maceralar Kralı, Madrit Ekspresi, 40’larda Kanlı Meydan, Kara Kuğu, Buffola Bill, Tayfun, 50’lerde Kanlı Kılıç, Viva Zapata, (1952 yardımcı oyuncu Oscar’ı), Kollarındaki Dünya, İki Aşk Arasında, Müthiş Mücadele, Beni Öldüreceksin, Sonsuz Sokaklar, Attila, Kral Ülis’in Maceraları, Ölmeyen İnsanlar/Yaşama Tutkusu (1956 yardımcı oyuncu Oscar’ı), Notr Dam’ın Kamburu, Vahşi Aşk, Siyah Orkide, Kan Davasının Sonu, Korkunç Mücadele 60’larda Korkunç Kumpanya, Vahşi Masumlar, Navaron’un Topları, Arabistanlı Lavrence, Barabbas, Altın Eldiven/Baksöre Ağıt, Ziyaret, Zorba, Cinayet Yolu/Jamaika Rüzgarları, Zafer Yolları, Asiler Beldesi, 25. Sanat, Maceralar Beldesi, Balıkçının Ayakkabıları, Büyücü, Kasabanın Sırrı, 70’lerde Kirli Sokaklar, Baba Öldü, Ölüm Anlaşması, Çağrı, Blöf, Baba, Oğul, Gelin, Akdenizli, Shancez’in Çocukları, 80’lerde Çöl Aslanı vs... 1959’da kayınpederi olan Cecil B. De Mille’in ani ölümü üzerine, onun başlamış olduğu Korsan filmini yönetti. Ayrıca 71’de çevirdiği Şehir ve İnsan TV dizisi bizde de gösterildi.

Sinemada Latin rüzgarı
Müzik dünyasını kasıp kavuran latin fırtınası şimdi de beyazperdede esecek. Latin müziğinin starları gözlerini sinemaya diktiler. Ricky Martin, bir devrimciyi canlandıracağı ilk filminde sinemanın devleri Anthony Quinn ve James Coburn ile oynayacak. Jennifer Lopez'i takip eden bir diğer isim ise romantik şarkıcı Marc Anthony.

 

Tüm dünyayı kasıp kavuran Latin fırtınası, şimdi de beyazperdede esecek. Albümleri milyonlarca satan Jennifer Lopez'in ardından, Ricky Martin ve Marc Anthony de sinemada şanslarını denemeye karar verdi.


Internetteki 'mr.showbiz' sitesinin haberine göre, müzikteki başarısını listebaşı albümleriyle ispatlayan Latin asıllı şarkıcılar, gözlerini beyazperdeye dikti.


Müzikteki başarısını kanıtlayan, ancak sinemada birkaç önemsiz dizi filmden öteye gidemeyen Ricky Martin, uzun süredir hakkında film çevireceği yönünde çıkan spekülasyonları gerçeğe dönüştürdü.


Sinemaya ilgisini sık sık dile getiren genç şarkıcıya, Dominik Cumhuriyeti'nde baskı kuran diktatör Rafael Trujillo'yu anlatan 'The Assassination' adlı filmde Anthony Quinn, James Coburn gibi devlerle rol alması için fırsat verildi. Porto Riko'lu 29 yaşındaki sanatçıya, filmde devrimci Tavito de la Maza rolü önerilirken, filmin yönetmenliğini George A. Romero üstlenecek. Martin'in Ed Harris, James Coburn ve Anthony Quinn gibi sinemanın ağır toplarıyla çalışacağı filmin müziklerini de ünlü şarkıcı hazırlayacak. Filmin çekimlerine, Nisan ayında başlanacak.


MARC ANTHONY SIRADA


Müziğin 'romantik çocuğu' Marc Anthony de beyazperdeye atılmaya karar verdi.


Latin müziğinin en tanınmış isimlerinden Anthony, filminde kendisi gibi Latin asıllı olan Salma Hayek ile kamera karşısına geçecek.


Martin ve Anthony'yi buluşturan bir başka ilginç tesadüf de iki sanatçının filmlerinin aynı konuyu işlemesi... Anthony'nin rol alacağı 'In the Time of the Butterflies' adlı film de diktatör Trujillo'yu konu alıyor.


Bu arada, Latin yıldız Jennifer Lopez, sonunda sinemada başarıyı yakaladı.


Daha önce çevirdiği filmlerle eleştirilen Lopez'in yeni filmi 'The Wedding Planner', gösterime girdiği ABD sinemalarında 4 hafta içerisinde 47 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek, haftayı, Anthony Hopkins'in başrolünü üstlendiğiı 'Hannibal'ın ardından ikinci sırada kapattı.

Anthony Quinn hayatını kaybetti
ABD'li ünlü aktör Anthony Quinn'in Boston kentinde tedavi edilmekte olduğu Brigham and Women's hastanesinde 86 yaşında hayata gözlerini yumduğu bildirildi.
Konuyla ilgili detaylı bilgi vermeyi reddeden Brigham and Women's hastanesi yetkilisi Quinn'in dün yerel saatle 09:30'da (TSİ 15:30) öldüğünü belirtmekle yetindi.

Öte yandan ünlü aktörün yakın arkadaşı, Rhode Island eyaleti Providence kenti Belediye Başkanı Vincent Buddy Cianci Quin'in solunum yetersizliğinden öldüğünü kaydetti.

Meksika'da 1915 yılında doğan Quinn en iyi yardımcı oyuncu dalındaiki defa Oscar ödülüne layık görülmüştü. Quinn'in 1965'de çevirdiği Zorba filmindeki rolü hatıralarda en çok yer etmiş rol olarak kabul ediliyor.

İslamiyet'in doğuşunu anlatan "Çağrı" filminde Hz. Hamza rolünü oynayan Quinn, Viva Zapata filmindeki rolüyle de sinema severlerin gönlünde taht kurmuştu.

Quinn'in son filmi tamamlanıyor
Usta aktör Anthony Quinn'in ağır rahatsızlığına rağmen rol almakta ısrar ettiği ve hayata veda etmeden kısa bir süre önce çekimlerini tamamladığı son filmi ''Avenging Angelo'', önümüzdeki aylarda seyirciyle buluşacak.

Internetteki ''popcorn'' sitesinin haberine göre, Quinn'in filmdeki rol arkadaşı, ünlü aktör Sylvester Stallone, filmin son rötuşlarını yapıyor.

Angelo adlı bir gangsterin kızı ile koruması arasındaki ilişkiyi anlatan filmin en önemli özelliği, ''Angelo'' adlı gangsteri oynayan usta aktör Anthony Quinn'in ölmeden önce rol aldığı son filmi olması.

Hastalığına rağmen filme başlayan ve rahatsızlığının ağırlaştığı günlerde bile çekimlere devam etmekte direnen sanatçının anısına filmin jeneriğine ''Anthony Quinn'in Ölümsüz Anısına'' şeklinde bir ibare konulacak.

Filmde, Quinn'in hayat verdiği gangster Angelo'nun Sylvester Stallone ile büyük aşk yaşayan kızını ise ünlü aktris Madeline Stowe canlandırdı.

Permanent Link

About Me

Hayata Dair Sözler

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

Mafyanın siyasi boyutu
Suç paparazzileri
Cevre ve cevreciler
İntihar eylemini yapan kişinin ruh hali
Yeni muhafazakarlık
Hayatımda büyük bir devrim yapmalıyım
Abdurrahman `la sohbet
Tartışma adabı
Sosyal yardımlaşma ve devlet
Örgüyle oyuncak ve süs eşyası
Yardım Kampanyası Nasıl Düzenlenir?
Empati Kurmak Ne Demek
Hastane atıkları korkutuyor
Ekoloji nedir
Ben erkeği sesinden tanırım
Yılanlarda Çiftleşme
Bitti Sözleri
Sihirli Değnek
İnsanın Kendisiyle alay etmesi
Faydasız hayat erken ölümdür
Seviyeli Sohbet
Burası Türkiye
Ücretsiz ilan yayınlayan tek gazete
Genetik araştırmaları
Zirvedeyken bırakmak
Toplumsal Saydamlık Hareketi derneği
Temiz toplum
Abilik
Sentetik hayat
Risk Almak
Orta yol
Elektrik kesintileri
Hayatın güzel yanları
Ölüm ile ilgili sözler
İnsan kopyalama İnsan Klonlama
Hayat üzerine güzel sözler
Hayatı güzel yaşamak
Hayata Anlam Katan Şeyler
Yaşama Kültürü
Hayat hikayesi nedir
Türkü Hayattır
Hayatın rengi
Hayat Nedir
Ahmaklıkla ilgili sözler
Hayata yenilmemek
Umutların iflası
Hayatım boyunca
Hayata Sıfırdan Başlamak
Doğum günü yazıları
Ataların sözleri

Links

Hayata Dair Sözler

Archives

My Blog's RSS

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Page 105 of 135
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog