Dini Yazılar

2011-Feb-5 - Dinimizde kumar neden yasaklanmıştır

İslam'ın bakış açısı... Kumar neden yasaklanmıştır?

Dinimiz birçok oyunu ve eğlence çeşidini helal kabul ederken içinde kumar olan her şeyi de yasaklamıştır.

Nitekim Kur'an-ı Kerim, "Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, şarap ve kumar yolu ile aranızda düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak istiyor. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (el-Maide 5/90-91) buyurmaktadır. Ayette kumarın şarapla birlikte zikredilmesi sebebiyle kumarın şarabın arkadaşı olduğu belirtilir. Kumarın insanlar arasında meydana getirdiği zulüm ve haksızlık sebebiyle, insanlar arasında düşmanlığı körüklediği için yasaklandığı İslam alimlerince belirtilirken bir diğer yasak sebebi olarak kumarın insanları Allah'ı anmaktan uzaklaştırması gösterilmiştir. Kumar Peygamber Efendimiz(sas)'in hadislerinde ilke olarak yasaklanmıştır. Bir diğer ilke ise Müslüman'ın kazancının şansa ve tesadüfe bağlı olmayıp kazancının alın teriyle olmasıdır. Çünkü başkalarının mallarını meşru olmayan yollarla alınması da haram kılınmıştır. İnsanların kumar oynarken ya da kumar olarak nitelenen piyango biletlerine kendi rızalarıyla para vermeleri de haramı helal kılmaz. Çünkü meşru yolla yapılmadıktan sonra, elde edilen gelir helal hale gelmez. İslam'ın dikkat çektiği noktalar bugün ülkemizde kumarın bir umut ticaretine dönüşmesinden anlaşılmaktadır. İşsizliğin, fakirliğin, ekonomik gelir düzeyleri arasındaki uçurumun bir neticesi olarak yüz binlerce insanın umutla katıldığı bir piyangodan ancak 3-5 kişi sevinçli çıkabilecektir. Kur'an kumarı yasaklayan emirleri sıraladıktan sonra bakın bize nasıl sesleniyor: "Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?"

Piyangodan kazanan olmayacak

Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel, piyangoyu kazananların da kaybedenlerin de ruh sağlığının bozulacağı görüşünde. 3 trilyon, insanların ruhsal dünyalarını altüst eder. Kurulan hayallerin gerçekleşmemesi büyük bir sorun olur insanlarda.

Milli Piyango bayilerinin önünde uzayıp giden kuyruklar gördük Ramazan'ın son günlerinde. Hayaller hep zengin olmak, ev, araba, kat, yat almak, eğlenmek üzerineydi. Milli Piyango, Spor Loto, Toto gibi şans oyunlarının bugüne kadar kaç kişiye mutlu bir hayat sağladığı tartışılır aslında. İşte bayramın yılbaşıyla arka arkaya geldiği bir dönemde Milli Piyango bugüne kadar en yüksek rakamını, 3 trilyonu ikramiye olarak ilan etti. Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel büyük ikramiyeyi kazanan kişinin şanslı olup olmadığı noktasında kafalarda büyük bir soru işareti bırakacak bir görüşte. Köknel'e göre ikramiyeyi kazanacak kişinin ruh sağlığı için belki de talihsizlik olacak.

Ruh sağlığı uzmanlarının, ilke olarak bu tür şans oyunlarına taraftar olmadıklarını belirten Prof. Dr. Köknel, insanların, günlük hayatın kaygısından, sıkıntısından, sorunlarından sıkıldıklarını, şans oyunlarını da bundan uzaklaşmak için bir kaçış ve umut yolu olarak görebildiklerini söyledi.

Bir kaçış yöntemi

Yaşantılarında daima olumsuz duyguları yaşayanların, geleceğe ait güvenlerini ve umutlarını da kaybettiklerini ifade eden Prof. Dr. Köknel, şunları kaydetti:

"İşte şans oyunları onlara yeni bir umut kapısı açıyor. Tabii verilen ikramiyenin çok yüksek miktarda olması, hele hele 3 trilyon gibi telaffuz etmesi, yazılması bile zor bir rakam, insanların ruhsal dünyalarını altüst edebilir. İnsanların, bu kadar kendi gerçeğinden uzak hayal kurması, sonra bu hayallerin gerçekleşmemesi bir sorun. Aslında böyle bir hayal gerçekleşirse bana sorarsanız o da bir sorun. Çünkü insanın alıştığı, sürüp gelen yaşamın dışında, çok iyi imkanlarla bile karşılaşsa, bu bile o insanda stres, bir zorlama yaratır. Eğer o insanın ruhsal yapısında da bir ufak yatkınlık varsa, bazı ruhsal bunalımlara bile yol açar. Geçtiğimiz yıllarda ikramiye daha küçük olmasına rağmen, bunun birçok örnekleri görüldü."

Prof. Dr. Köknel, şans oyunlarının insanlara ev, araba, yazlık ya da bir seyahate çıkacak kadar "gerçekleştirilebilecek düzeyde hayale ulaşma umudu" vermesinin daha sağlıklı olduğunu belirtti.

Kazananları kötü bir gelecek bekliyor

"Bir uzman gözüyle, 'bu kadar büyük bir ikramiye ruh sağlığına zararlı mı?' diye baktığınız zaman, zararlı" diyen Prof. Dr. Köknel, çok yüksek bir ikramiye kazanılması, hele hele bunun 3 trilyon gibi hayallere bile sığmayan bir rakam olması durumunda ise, talihlinin başına gelecek muhtemel sonucu şöyle anlattı: "Bir kere talihlinin yakınları peşini bırakmıyor. Eş-dost, konu-komşu, hemşeri, tanıdık-tanımadık herkes sizden yardım isteyecek. Kimi yalvararak, kimi korkutarak, kimi tehdit ederek... Yani herhangi bir şekilde onlara destek olsa bir türlü, olmasa bir türlü. İkincisi, talihli kişi, bu kadar büyük parayı ne yapacağına bir profesyonelle, dürüst bir profesyonele danışarak hareket etmesi gerekir. Yani nereye yatıracağını, nasıl yatıracağını, nasıl kullanacağını bilemediği için bir de onun verdiği bir şaşkınlık ve zihinsel bir karmaşa ile strese girebiliyor. Taşkınlık gösteren veya aşırı durgunlaşan talihlilerle geçmişte çok karşılaştık. Bazı işbilir işgüzarlar akıl vererek aklınızı çelecek. Belki eşinizden ayrılacak, kurulu düzeniniz altüst olacak. Ama her halükarda bir şokla karşılaşacaksınız. Bu koşullarda 'talih kuşu başınıza konsun mu, konmasın mı?' gelin siz karar verin..."

"Büyük ikramiye kazanan kişinin mutlaka bir kısmını yardım için ayırması lazım" diyen Prof. Dr. Köknel, "Ahmet'in, Mehmet'in, anne-babanın ya da bir yakının sözüyle herhangi bir yatırıma kalkışmaması lazım. Ondan sonra bu para da gider, bütün ruhsal sağlığı da bozulur" dedi. Prof. Dr. Köknel, kendisinin prensip olarak piyango bileti almadığını da belirterek, "Böyle bir alışkanlık hiç edinmedim. Neme lazım çıkar mıkar, rahatım kaçar..." şeklinde konuştu.

:: Send to a Friend!

About Me

Dini Yazılar

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Recent Posts

Bir ömrü Peygambere adamak
Avrupa'daki kiliselerin durumu
Dini kavramak
Kuran mucizesi
Zirve ve uçurum
Avrupa üzerinde İslam’ın tesiri
İslami fundamentalizm yok
"Türkçe ezan", ezan değildir
Türkçe ibadet meselesi
Medine önce içte kurulur veya huzur Medine gibidir
İslamda Çevrecilik
İman günah ilişkisi
İnsan ve İslâmiyet
Yarım günlük oruç
Beraat Kandili Nedir
İslama yöneliş
İslâm aydınlık çağını yitireli uzun zaman oldu
Kur'an'ın iktisâdî hayatımıza getirdiği ölçü
Satışta müsamaha
Din pozitif bilimle çatışmaz
Meleklerin yardima gelisi
Dil, din ve ibadet
Batı İslam'ı tanımıyor
Gelecek Ramazanları özleyiş
Müslümanın dünyası
Yaratılış mı, yoksa Evrim mi ?
Halifelik ne demektir
Din dünya ayrı mı?
İslamda kölelik varmı
Cihadın yapılması belli şartlara bağlıdır
İslam, irade hürriyetini ortadan kaldırmaz
İslamda kadını dövme var mı?
Kadına hürriyet İslam'da
Anadolu'nun ilk İslam mâbedi
Okullarda din derslerinin gerekliliği
Sorumluluk karşılığı verilen hayat
Gıybet etmek istemeyenlere
Efendimiz (s.a.v.)'in Şâmil'e iltifatı
En büyük cinayet
Duası makbul olmak
Kocalar için edilmesi gereken dualar
Eşim hem namaz kılıyor, hem içiyor
İslam iletişim dini
Cem törenine kimler katılabilir
Alevîlik'te dedeliğin şartı
Kadınlara kadın vaize
Bayramların faydaları
Penceremizde oruç kuşu
Alevilik İslam dışı mıdır?
Sükut ne demek?

Links

Dini Yazılar

Archives

My Blog's RSS
travelguideturkey

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 72 of 196
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog