Bulgaristan

2010-Feb-9 - Bulgaristana yatırım

Bulgaristan’a ‘Koç mührü...’
 
*Sofya
Moskova’dan sonra Sofya’ya da Ramstore açılmasının, ilk nazarda bıraktığı etki, “sevinç” ve “hayret”in ötesinde olmayabilir.
Ancak, kriz içindeki bir Türkiye’den yurt dışına açılımın aslında çok büyük değerinin olduğu da unutulmamalı.
Üstelik Rusya gibi Bulgaristan gibi, eski demirperde ülkelerinde “bayrak gösterme”nin anlamı da büyük oluyor.
Azerbaycan, Kazakistan gibi Türk devletlerinde de onur kaynağımız olan bu tür açılımların bir başka yönü de Türkiye’nin tanıtımını üstlenmesi.

SIRADA ŞAM VAR
Hele, Ramstore’lar için sırada Şam’ın olduğunu belirtirsek, yapılan yatırımın meyvelerinin boyutu kendiliğinden ortaya çıkıyor.
Her ne kadar, Suriye’de Türk mallarının girişinde hâlâ yüzde 40 gümrük alınması ve bazı bürokratik engellemeler Koç’un yeni yatırımını frenliyorsa da, Rahmi Koç’un gönlünde yatan, Şam’da da Türk bayrağının dalgalanması.

RAHMİ KOÇ DİYOR Kİ
Ramstore’un açılış töreninde; “Burada muvaffak olursak, gerek Bulgar, gerek Güneydoğu Avrupa’nın diğer ülkelerinde de Ramstore’lar açmayı planlıyoruz” diyen Rahmi Koç, böylece yeni açılımların müjdesini de veriyor.
15 bin metrekare kapalı sahada, 25 bin çeşit ürünün satıldığı Ramstore için 33 milyon mark yatırım yapılmış.
Bu arada, Rahmi Koç, Bulgaristan’da enflasyon oranının iki yılda tek haneli rakamlara düşürüldüğünün altını çizerken “Darısı bizim başımıza” diyerek dikkatleri çekiyor.

706 MİLYON DOLAR
Bulgaristan’ın dış ticaret hacmi içinde 706 milyon dolar ile dördüncü sıraya yükselen Türkiye’nin, Yunanistan’ı geçmesi göz önüne alınırsa, Koç’un girişiminin, “itici güç” olacağı da anlaşılıyor.
Bu yatırım, aynı zamanda Bulgaristan’da yapılan en büyük Türk yatırımı olması sebebiyle de önem kazanıyor
Migros Genel Müdürü ve Ramstore Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Irsıdar’ın dediği gibi “Türkiye Avrupa’ya ilk adımını atıyor”

İLGİ BÜYÜK
Ramstore, Sofya’da beklenilenden fazla ilgi görüyor.
Bu arada, dün Sofya Ramstore’da dünyanın en ucuz muzu satıldı. Kilosu 450 bin TL’den satılan muz kapışılıverdi.
Ramstore’un Sofya’da kurulmasına büyük katkıları olan, Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu, diğer Türk firmalarını Bulgaristan’da yatırım yapmaya çağırıyor. Açılış törenindeki konuşmasında Burcuoğlu, Bulgaristan ile ekonomik alanda yapılacak pek çok işbirliğinin varlığına işaret etti.

YABANCI SERMAYE İSTEĞİ
Öte yandan, Bulgaristan’ın yabancı sermayeye karşı duyduğu ilgi günden güne artıyor.
Komünizmden dönen diğer ülkeler gibi, bir yandan süratle özelleştirmeyi gerçekleştiren Bulgaristan, bir yandan da, yabancı sermayeye kapılarını ardına kadar açıyor.
Hele, Avrupa’da “serbest dolaşım” hakkını elde ettikten sonra, Bulgaristan’ın şimdi asıl hedefi Avrupa Birliği oluyor.
Başkent Sofya’nın caddelerinde, uluslararası bir hava esiyor. Bütün ünlü marka ve firmalar yavaş yavaş ülkeye yerleşiyor.

YA TÜRKİYE
Oysa; yıllardan beri, yabancı sermaye peşinde olan Türkiye ne yapıyor?
Bırakın, yabancı sermayeyi “buyur” etmek nerdeyse yerli yatırımcılar bile ülkeden kaçırılıyor.
İnsanın kendi kendine, bir Rusya, bir Bulgaristan kadar bile “becerikli” veya “liberal” olamadık diyesi geliyor.
Bu acı gerçeği, bir kez daha iki günlük Bulgaristan gezimizde, gözlerimizle görmenin burukluğunu yaşadık.

Bulgaristan’ın yakın zamanda AB üyesi olacağına dönük beklenti, bu ülkeye ilgiyi artırdı. Türkiye, ‘yeni keşfettiği’ Bulgaristan pazarından umutlu.

Komünist sistemin çöküşünden sonra Orta Asya ve Rusya’da pazar arayan Türkiye en nihayet burnunun dibindeki ‘komşi’si Bulgaristan pazarını keşfetti. 2000’li yılların başında AB üyesi olması beklenen ve yabancı girişimcilere büyük imkanlar sağlayan Bulgaristan’da yaklaşık 2 bin 500 Türk firması faaliyette.
Bulgaristan ile Türkiye arasında 10 yıl önce yaşanan ‘soğuk’ dönem tarihte kaldı. 1990’dan sonra Bulgaristan’ın demokratik rejime ve serbest pazar ekonomisine geçmesiyle ticari ilişkiler gelişti ve Bulgaristan, 1997’de Türkiye’nin 5. büyük ticaret ortağı oldu. Türk-Bulgar İş Konseyi Başkanı Faruk Erkoç, yılbaşında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ticaret hacminin daha da artacağını belirterek, “1998’de hızla artış gösteren yatırımlar bu yıl böyle devam ederse, Bulgaristan’daki Türk yatırımlarının yıl sonuna kadar 1 milyar doları bulması bekleniyor. Bunun asıl sebebi de Bulgaristan’ın 2000’li yılların başında AB üyeliğine kabul edileceği beklentisi” diye konuştu.

 Demirbank’ın Bulgaristan atağı
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 15 Nisan 1999’da faaliyete başlayan Demirbank, 3’ü yıl sonuna kadar olmak üzere ülke genelinde toplam 6 şube daha açacak. Demirbank Bulgaristan Genel Müdürü Caner Çelik, bankanın 2.5 ayda bilançosunu 15 milyon marktan 28 milyon marka yükselttiğini, Türk bankacılık sektörünün Bulgaristan’a girmesinin Türk yatırımcılara önemli bir teşvik olduğunu söyledi. Potansiyel Türk yatırımcılarına Bulgaristan için danışmanlık hizmeti de verdiklerini ifade eden Çelik, amaçlarının 2 ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağlamak olduğunu bildirdi. Çelik, Demirbank’ın Hollanda, Kazakistan, Kırgızistan ve Romanya’da da iştirakleri olduğunu sözlerine ekledi.

:: Send to a Friend!

About Me

Bulgaristan

«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Links

Bulgaristan
View my profile
Archives
Friends
My Blog's RSS

Friends

bankalar
azerbaycan
almanya
Yunanistan
Afganistan
ergenekon
savas
Entry 10 of 13
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog