Bilgisayar

2010-Jan-7 - Ücretsiz virüs koruma programı

İnternet kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından birisi, dosya alışverişi yaparken veya bilgisayarına indirdiği bir programda virüs bulunup bulunmadığını bilmemesi. Genellikle her bilgisayarda antivirüs yazılımı bulunmasına rağmen, bazı kullanıcılar için bu program pahalı gelebiliyor. Birçok antivirüs yazılımı üreticisinin internet sitesinde, bu programlar ücretsiz olarak koruma sağlıyor. İşte internette bulunan en çok kullanılan antivirüs yazılımlardan bazıları:

* Ad-Aware 2007: Lavasoft’un ödüllü anti-spyware yazılımı Ad-Aware2007, beta aşamasını tamamladı. Yazılım, Pro, Plus ve ücretsiz olması sebebiyle en çok tercih edilen ücretsiz sürümü olmak üzere, üç ayrı versiyonda indirilip kullanılabiliyor. Piyasaya sürüldüğünden bu yana dünya genelinde yaklaşık 300 milyon bilgisayarda kullanılan yazılımın yeni sürümü, geliştirilmiş tarama motoruyla daha da verimli çalışıyor. Ad-Aware 2007, sistemi tarayarak, yüksek tehlike arz eden spyware, malware, keyloggers, hijackers ve downloaders gibi kötü niyetli yazılımları tespit edip temizlemeye imkan sağlayan ödüllü bir yazılım. (www.lavasoft.com)

* Antivir Personal Edition Classic: Zararlı yazılımları algılama ve sistemden temizleme konusunda ücretli rakipleri kadar başarılı bir program. Virüs bulma ve yok etme özelliği ile birlikte, truva atlarına, solucanlara, dialerlara, arka kapıdan sisteme sızan zararlılara, phishing denen ve özellikle internet bankacılığında bir tehdit oluşturup şifrelerinizi çalma amaçlı hareketlere, zararlı oyun ve şaka amaçlı yazılımlara, çift uzantılı dosyalara karşı da sistemi koruyor. Sistem belleğini en az kullanan yazılımlardan biri olan Antivir Windows işletim sisteminizde (XP/2000/ME/98) bazı antivirüs programları gibi ağırlaşmaya yolaçmıyor. Sürekli güncellemelerle kullanıcıya güven veren programı linke tıklayarak indirebilirsiniz. (www.free-av.com)

* AVG Anti-Virus Free: Grisoft’un ücretsiz antivirüs programı AVG Anti-Virus Free, sisteminizin belleğini fazla meşgul etmediği için bilgisayarı yavaşlatmıyor. Microsoft Outlook ile ve problemsiz çalışan program, kendini otomatik olarak güncelleyerek en son virüsleri tanıyabiliyor ve yok edebiliyor. Programın ücretli versiyonları için Grisoft, 7/24 teknik destek sağlıyor ve sisteminizi adware ve diğer tüm zararlılardan da koruyor. (http://free.grisoft.com)

* Avast! 4 Home Edition: Kullanıcı dostu bir ara yüze, gerçek zamanlı korumaya, e-posta korumasına sahip olan Avast 4 Home Edition, MSN, Yahoo Messenger, Google Talk, ICQ, mIRC ve Kazaa programlarından gelen dosyalara da virüs taraması yapabiliyor. Windows 98/ME/2000/XP sistemlerde problemsiz çalışan Avast, anlık tarama desteği ile sisteminize o an bulaşmaya çalışan virüsleri de tespit edebiliyor. Avast, Windows XP ve 2000 üzerinde, bilgisayar açılmadan (DOS penceresinde) tarama yapabilme özelliği ile Boot virüslerini de kolaylıkla temizleyebiliyor. (www.avast.com)

* Bitdefender: Programın kurulumu oldukça kolay. Bitdefender’ın resmi sitesinden yazılımın kurulum dosyasına ulaşabilirsiniz. 8,91 MB olan kurulum dosyasını çalıştırarak kurulum sihirbazını takip edin ve kolayca kurulumu tamamlayın. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra sistem çubuğunda ücretsiz anti virüs yazılımınızın nöbeti devraldığını göreceksiniz. Kurulum dosyası ile gelen dosya güncel olmadığı için mutlaka güncelleme yapılması gerekiyor. Program sistemin tamamını hızlıca tarayabiliyor. “Schedular” menüsü ile de tarama işlemlerini dilerseniz otomatik hale getirebiliyorsunuz. Yazılımın eksik yönlerinden birisi e-postaları taramaması. (www.bitdefender.com/site/Download/downloadFile/56/EN)


> Online tarama için siteler
* http://housecall.trendmicro.com/
* www.pandasoftware.com/products/ActiveScan.htm * www.bitdefender.com/scan8/ie.html
* http://us.mcafee.com/root/mfs/default.asp
* www.kaspersky.com/virusscanner
* http://onlinescan.avast.com/
* www.tenebril.com/scanner/main_start.php
* http://security.symantec.com/
* www.windowsecurity.com/trojanscan
* http://support.f-secure.com/enu/ corporate/ols.shtml

Bilgisayara ücretsİz koruma

2005 yılı Ekim ayında Türkiye’yi Türkçe İnternet Adresi (TİA) ile tanıştıran Netpia, kullanıma sunduğu PC-Clean programı ile bilgisayar güvenliğini artırıyor. PC-Clean, casus yazılımlar (spyware) ve reklam yazılımları gibi bütün zararlı kodları temizlerken, TİA sisteminin işleyişini engelleyen yazılımları da tespit ederek etkisiz hale getiriyor. Program, yüklendiği bilgisayarı TİA ile tam uyumlu hale getiriyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan ve Netpia’nın Türk kullanıcılar için Türkçeleştirdiği PC-Clean www.netpia.com.tr adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Artan tehdit: Zararlı kodlar
Bilgisayarın, sahibinin rızası ve bilgisi dışında kullanılmasına ve performansta düşüşe yol açan zararlı kodlar hızla yayılıyor. Bu tür yazılımların varlığı, internet tarayıcınızın başlangıç sayfasının değiştirilemeyen bir internet sayfasına ayarlanması, bilgisayarınızın sebepsiz yavaşlaması, istenmeyen pencerelerin belirmesi, girdiğiniz internet adresinin rastgele değişmesi, masaüstünde istenmeyen simgelerin belirmesi gibi birçok belirti ile anlaşılabiliyor. Zararlı kodlar, bilgisayarınızın performansını düşürdüğü gibi, son derece hassas bilgilerin çalınmasına da yol açabiliyor.
Bu tür yazılımların kullanıcı tarafından bulunarak silinmesi genellikle büyük zorluk teşkil ederken, bunları temizlemeye yönelik programlar da, “Ücretsiz Arama, Ücretli Temizleme” yöntemi ile dağıtılıyor. Ayrıca, genellikle İngilizce olan bu programların bütün fonksiyonları kullanıcı tarafından anlaşılamayabiliyor. Netpia, internette artan bir tehdit haline gelen bu kodlarla mücadele için geliştirdiği PC-Clean programını internet kullanıcılarına ücretsiz sunuyor.
PC-Clean, sistemdeki tüm zararlı kodları ve TİA sistemini engelleyen programları gerçek zamanlı olarak tespit ediyor. Program, bilgisayarda keşfettiği zararlı dosyaların yeri, kaydı, adları ve değerleri gibi bilgileri derhal kullanıcıya bildirerek, belirli programları silmeyi isteyip istemediği konusunda seçim yapma imkanı sunuyor. Bu yazılımlar, “Temizle” düğmesine basılarak sistemden kaldırılabiliyor. Ayrıca, PC-Clean’de bulunan “Engelleme” işlevi ile zararlı kodların bilgisayarınıza bulaşmasının önüne geçilebiliyor. Program, bilgisayara yüklendiği tarihten sonra geliştirilen zararlı kodlara karşı da koruma sağlıyor. Yeni zararlı kodlara ait bilgileri bilgisayarınıza yüklemek için, PC-Clean programını otomatik veya manuel olarak güncellemeniz yetiyor.


> Cep pazarını çocuklar coşturacak
Japonya’da rekabet yüzünden cep telefonu pazarında faaliyet gösteren şirketlerin kârlarının iyice düşmesi üzerine yeni hedef kitleleri aranıyor. Son aylarda cep telefonu satışlarının olukça düşmesi üzerine Willcom operatörü ve oyuncak şirketi Bandai, çocuklara yönelik cep telefonu üretti. “Kids’ Keitai”ların pazarda rağbet görmesi ve satışları artırması bekleniyor.

> ZyXEL’in distribütörü Hızlı Sistem oldu
Türkiye bilişim sektörünün öncü distribütör şirketlerinden Hızlı Sistem, network dünyasının lider üreticilerinden ZyXEL’in distribütörü oldu. Hızlı Sistem, ZyXEL’in tüm bireysel ve kurumsal ürünlerinin Türkiye bilişim pazarında dağıtımını yapacak. ZyXEL’in ürün portföyünde, ADSL modemlerden kurumsal çözümlere kadar her seviyede ağ ürünü bulunuyor. Hızlı Sistem OEM ürünleri Pazarlama Müdürü Nur Karaboğa, ZyXEL ürünlerinin Hızlı Sistem’in Türkiye çapında yaygın 2000’e yakın bayisi tarafından satılacağını belirtti.


> Edebiyat Dünyası’na yeni bir site geldi...
Gazetemizin Kültür Sanat Servisi Yönetmeni Özcan Ünlü’nün kişisel sitesi yayına başladı. www.ozcanunlu.com, kültür sanat meraklılarını bir araya toplayacak şekilde Renk Dizayn tarafından hazırlanmış. Site genel olarak Eserleri, Şiirleri, Denemeleri, Köşe Yazıları ve Şiir Dinletisi, Haftanın Kitabı, Haftanın Dergisi, Haftanın Gündemi ve Haftanın Makalesi kategorilerinden oluşuyor. “Eserleri” başlığı altında Özcan Ünlü’nün, şiir kitaplarından antolojilerine, derlemelerinden romanlarına kadar bugüne kadar kaleme aldığı eserlerin hepsinin tanıtımı yapılıyor. “Şiirleri” bölümünde ise Ünlü’nün birbirinden güzel şiirleri, ziyaretçilerin bu konudaki açlığını gideriyor. Hüzün Mevsimi, Besbelli Yalnızlık, İlla Edeb gibi çalışmaları ise sitenin “Denemeleri” bölümünde yer alıyor. Necip Fazıl Kısakürek’ten Yusuf Hayaloğlu’na, İbrahim Sadri’den Mustafa İslamoğlu’na kadar birçok şairin şiirlerini kendi sesinden dinlemek isteyenlerin “Şiir Dinletisi” bölümünü tıklamaları yeterli. “Haftanın Şiiri” bölümünde ise her hafta bir şiir yer alıyor. Özcan Ünlü, bölümün bu haftaki şiiri olarak Mustafa Özçelik’in ‘Tenha’ adlı şiirini ziyaretçileriyle paylaşmak istemiş. Nilgün Uysal’ın ‘Zaman Kaybolmaz’ adlı eserinin tanıtımı “Haftanın Kitabı” bölümünde, Türk Edebiyatı Dergisi de “Haftanın Dergisi” bölümünde tanıtımı yapılıyor. Sitede ayrıca Kültür Sanat Dünyası’ndan haberler, anketler, güzel sözler, duyurular yer alıyor.

> Jabra BT160 33 kapak desenli
Bluetooth aksesuarları pazarının lideri Jabra, dünyanın ilk çok kapaklı Bluetooth kulaklığı BT160’ı stil ve dizayn tutkunlarının beğenisine sundu. Kullanıcılara o günkü kıyafetlerine, gittikleri mekana ya da ruh durumlarına göre kulaklıklarının rengini veya desenini değiştirme imkanı tanıyan Jabra BT160’ın, kutusunun içinde 33 farklı desen bulunuyor. Ayrıca kullanıcılar, www.jabra.com adresinden kendilerine özgü kulaklık desenlerini de hazırlayabiliyorlar. Böylelikle kullanıcılar kulaklıklarına giysilerinin, aksesuarlarının ya da tuttukları futbol takımının rengini verebiliyor. Kullanıcılar dilerlerse kapakların üzerine kendi isimlerini ya da diledikleri bir yazıyı yazabiliyorlar. Jabra BT160, 49 eurodan satılıyor

.Davetsiz misafirler!

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası haline gelen virüsler, sürekli gündemde kalıyor. Bir gün e-mail’imizden bulaşan bir virüs, sabit diskinizde kafasına göre temizlik yaparken bir bakıyorsunuz, diğer bir gün download ettiğiniz bir programdan bulaşan bu davetsiz misafirler sisteminizi kullanılamaz hale getirmiş. Bu durum evlerinde bilgisayarı kişisel olarak kullananlar için çok büyük bir sıkıntı vermese de, iş yerlerinde profesyonel olarak kullanılan makinalarda görüldüğünde bütün işlerin bir anda durmasına sebep oluyor. Teknik servisler sayesinde virüslere karşı savunma ordusu bulunduran şirketler konuya bir anlamda çözüm buluyorlar. Peki ya bu işlerle ilgisi olmayan kullanıcılar ne yapıyorlar? İşte virüsler onlar için gerçekten birer kâbus haline geliyor...

“I love you” ama...
Filipinler’de Onel Guzman isimli öğrencinin üniversite bitirme tezinin okul tarafından kabul edilmemesini protesto etmek için yazdığı I-LOVE-YOU isimli virüs, geçtiğimiz aylarda bütün dünyayı kasıp kavurmuştu. E-mail yoluyla bulaşan bu virüs, sabit diskteki tüm müzik ve resim arşivlerini yok edip, özellikle medya şirketlerini çok zor durumda bırakmıştı. Böylece virüs, protesto edilecek konuyu binlerce bilgisayar kullanıcısına ulaştırıp görevini tamamlamış ve kitlesel ilgiyi üzerine çekmişti.

Güncelleme nereye kadar?
Bilgisayarımızı satın aldığımızda çoğu kez yanında promosyon olarak anti-virüs programları da verilir. Sistemi ilk açıldığında tarayan bu programlar baştan yeterli gibi gözükse de, belli bir süre sonra yeni çıkan virüsleri tanımadıklarından dolayı hiç bir işe yaramıyorlar. Bu durumda yapacağımız tek şey, anti-virüs programlarının güncelleştirilmiş versiyonlarını belli bir ücret ödeyerek devamlı satın almak gibi gözüküyor. Buradaki durum ise gerçekten enteresan; aniden ortaya çıkan bir virüs bütün sistemleri yok ediyor ve birileri hemen o virüsü etkisiz hale getirecek programı piyasaya sürüyor!

“Truva atı” (Trojan Horse)
Truva atı da yine “virüs” gibi zararlıgiller ailesinin bir bireyi. Tek farkı, ilk anda aldığınız programın yararlı birşeyler yaptığını sanıyorsunuz ancak o size ihanet edip sisteminizi sinsi bir şekilde çökertiyor. Zaten bu yüzden de Truva atı olarak isimlendiriliyor. Tarihte, Akhaialılar, Çanakkale Boğazı’na egemen olmak için, askerlerini tahtadan yaptıkları dev bir atın içine gizleyip, Truva’ya sokmuşlar ve şehri içeriden elegeçirmişlerdi. İşte internet’ten çektiğiniz bir programın içinde bulunan Trojan da aynı bu şekilde harekete geçip sisteminizi ele geçiriyor.

Aklınızda bulunsun
CIH (Çernobil Virüsü)
Sadece Windows95 ve Windows98 altında çalışan oldukça bulaşıcı ve yaygın bir tür olan bu virüs, geçtiğimiz aylarda kendinden oldukça bahsettirmişti. Aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen halen tehlike geçmiş değil. “http://www.asteknik.com/cih/#1” adresindeki siteden, CIH’la ilgili doyurucu bilgi bulabilirsiniz.

W32/Explore
Zip.worm.f
Yine Outlook Express gibi e-mail programları aracılığıyla bulaşan bu virüs, özellikle Word ve Excel dosyalarınızı kendisine hedef olarak seçiyor. Ayrıca, “cpp, .h, .asm, ppt” uzantılı dosyaları da bozuyor. Daha sonra, size e-mail gönderen birisine sizin adınıza cevap yollayan virüs, gönderdiği dosyayla da o kişinin bilgisayarına geçiyor.

Iloveyou:
“Iloveyou”, email, ICQ ve mirc’den gönderilen “Love-letter-for-you.txt.vbs” isimli dosyayla bulaşan ve “vbs, vbe, js, jse, css, wsh, sct, hta, jpeg, jpg, htm, html, mp3, mp2” uzantılı dosyaları etkileyen bir virus. 29 değişik türü olan bu virüsü sisteminizden temizlemek için, “http://www.kbsg-mbh.de/download.htm” adresinden, “killlove.exe” isimli dosyayı download edebilirsiniz.

Simpsons.Trojan
QDel109 ve Trojan Horse şeklinde de bilinen bu trojan (zararlı program) bilgisayarınıza bulaşıp dosyayı açmak için tıkladığınızda, ekrana bir uyarı mesajı gönderiyor ve “ok”lediğiniz an tüm sisteminizi 20 saniye içinde siliyor.

E-mail’lerinize kalkan
Microsoft’un Outlook Express’i güncelleştirmek amacıyla sunduğu program sayesinde, e-maillerinizi açmadan önce otomatik olarak virus taramasından geçirmeniz mümkün. Internet’ten indirebileceğiniz bu küçük ekleme sayesinde, Outlook Express’iniz, “Iloveyou ve Melissa” dahil bir çok virüsü anında tesbit edip sizi uyarıyor. Outlook 2000 kullananlar programı, “http://officeupdate.microsoft.com/2000/downloadDetails/Out2ksec.htm” adresinden çekebilirler. Outlook 97 ve 98 kullananlar ise, “http://officeupdate.micro- soft.com/downloadDetails/O97attch.htm” adresine bakabilirler.

Kızıl Kod korkutuyor
Çarşamba günü Türkiye saatiyle 03.00'den itibaren etkili olan "Kızıl Kod" adlı bilgisayar virüsü, ABD'de 150 bin bilgisayarı etkiledi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, koruma amacıyla internet sitesini kapattı. Virüs, ilk olarak ABD'de 19 Temmuz tarihinde 350 bin bilgisayarı felce uğratmıştı. İnternet sitesini, numaralara dayalı başka bir sayfaya taşıyan Beyaz Saray, son anda saldırıdan korunmuş, Pentagon da geçici bir süre için sitesini kapatmıştı. Virüsün Perşembe günü yeniden etkili olacağı uyarıları çerçevesinde Pentagon, Savunma Bakanlığı'nın internet sitesini korumak için sayfasını kapattığını duyurdu. 150 bin bilgisayarın etkilenmesine karşılık, virüsün, beklenilenden daha az etkili olduğu belirtiliyor. "Bilgisayar solucanı" da denilen "Kızıl Kod", internet sisteminde, insan yönetimi gerekmeden Microsoft NT ve Windows 2000 sistemi kullanıcılarını etkiliyor. "Kızıl Kod", şirket ve hükümet kuruluşlarını hedef alıyor. Amerikan hükümet kuruluşları, halen ihtiyatı elden bırakmazken, virüsün ne derece etkili olduğu konusunda yorum yapmaktan kaçındılar. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Beyaz Saray ve diğer kuruluş yetkilileri, "durumu izliyoruz" açıklamasıyla yetindiler. Virüs yüzünden, ABD'de internet bağlantılarında yaygın olarak kesintiler ve sistemde yavaşlama gibi sıkıntılar yaşanıyor. Uzmanlar, virüsün yeni tasarlanmış versiyonlarının, bir kez daha programlanarak internet sitelerine saldırmasından endişe ederken, "tehlike henüz geçmedi" uyarısında bulunuyorlar. Virüsün etkili olduğu sayfada, kırmızı, büyük harflerle, "Çinliler tarafından hack edildi" (Hacked by Chinese) ibaresi yer alıyor.

Bu da firmaların kritik dosyalarının istenmeyen ellere geçmesine yol açabiliyor. Sircam ayrıca, 16 Ekim tarihinde kullanıcıların sabit disklerinde dosyaları da silmeye başlayacak. "Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice. / I hope you can help me with this file that I send. / I hope you like the file that I send you. / This is the file with the information that you ask for. See you later. Thanks." gibi metinlerden herhangi birini içeren e-postaların eklerinin de kesinlikle açılmaması lazım. Büyük hızla yayılan Sircam'ı bilgisayarlardan temizlemek, TrendMicro'nun Türkiye temsilcisi InfoNet'in web sitesinden mümkün; www.infonet.com.tr/tools/fix
—sircam.com. Program sabit diski tarayarak enfekte olmuş dosyaları ve virüsü temizliyor. Virüsün bilgisayarına bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek isteyen kullanıcılar, bilgisayarlarının "Bul" komutunu kullanarak Windows klasörü altında bulunan System klasöründe "scam32.exe" dosyasını aramalılar. Söz konusu dosyanın varlığı virüse işaret ediyor.

:: Send to a Friend!

About Me


«  August 2016  »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Links

Bilgisayar

Archives

My Blog's RSS
Spor
Bankalar
Televizyon
İnternet
Aile
Aşk
Turizm
Sevgi
İnsan Hakları
Kredi
Eğitim
Korku
Telefon

Friends

Aile

Spor

Televizyon

Aşk

Sevgi

Turizm

İnsan Hakları

Kredi

Eğitim

Korku

İnternet

Telefon

Bilgisayar

Bankalar

Tarih

Makaleler


Entry 5 of 17
Last Page | Next Page

Kadın sağlığı Hamilelik ve Doğum Kadınlar için Moda Kadınlar için Güzellik Kadınlar için Diyet Listesi Çocuklar

Kadınlar için Ev İşleri Kadınlara Tatil yerleri Evlilik sorunları Yemek Tarifleri Yaşam Pratik Bilgiler Kadınlar hakkında Kadınlar İçin Blog